Dzisiaj jest: 28.04.2024Imieniny obchodzą: Maria, Paweł, Waleria

Strona główna
/
Wyposażenie
Reklama

Różnorodny świat roślin doniczkowych

|25.11.2021

fot. Pixabay

Rośliny doniczkowe są ważnym element wyposażenia zdecydowanej większości domów i mieszkań. Nie tylko przyozdabiają nasze otoczenie, mają też liczne właściwości pozytywnie wpływające na nasze zdrowie czy samopoczucie. Warto poznać je bliżej i zaznajomić się z preferencjami dotyczącymi warunków nasłonecznienia i innych kwestii dotyczących utrzymania poszczególnych gatunków.

Świat roślin doniczkowych jest bardzo różnorodny – różne gatunki mają różne wymagania, odmienne są też sposoby ich pielęgnacji. Czym warto kierować się przy wyborze roślin do naszego otoczenia?

Jednym z głównych kryteriów powinien być stopień nasłonecznienia pomieszczenia, w którym zamierzamy umieścić nasze zielone nabytki. Z jednej strony są bowiem rośliny potrzebujące stałego dostępu do słońca, z drugiej takie, które lepiej ustawić w miejscach bardziej zacienionych. Część z nich preferuje z kolei światło rozproszone.

Do nasłonecznionych pomieszczeń – sukulenty i palmy

W mocno nasłonecznionych miejscach najlepiej sprawdzą się rośliny wywodzące się z miejsc, w których generalnie panują upały, jak kontynent afrykański czy Australia. Należą do nich głównie sukulenty, które magazynują wodę w swoich tkankach, a także sagowce oraz większość palm.

Jednymi z najpopularniejszych sukulentów są znane nam wszystkim kaktusy. Rośliny te na przestrzeni dziejów wytworzyły niebywałą zdolność do pozostawania bez dostępu do wilgoci. W związku z tym, że wywodzą się z terenów pustynnych, można niemal zapomnieć o ich podlewaniu – wystarczy spokojnie raz na miesiąc. Kaktusy najlepiej hodować w doniczkach z dziurkami, poprzez które będą one mogły regulować sobie dostęp do wody. Ważne, żeby podlewać je od spodu, tak, by nie zamoczyć liści.

Innym często spotykanym sukulentem jest aloes. Najczęściej w naszych domach można spotkać dwie jego odmiany: drzewiasty i zwyczajny. Aloesy to rośliny różnych rozmiarów, te większe można umieścić bezpośrednio na podłodze lub w donicach na podwyższeniu, mniejsze świetnie sprawdzą się na parapecie. Podlewa się je trochę częściej od kaktusów, najlepiej wówczas, kiedy ziemia będzie sucha. Można rozmnażać je przez szczepki. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie robić tego w okresie zimowym, kiedy aloesy (podobnie jak kaktusy) przechodzą w stan spoczynku.

Do rodziny sukulentów należy także grubosz, którego odmiana – grubosz jajowaty znana jest jako drzewko szczęścia. Grubosz jajowaty charakteryzuje się mięsistymi liśćmi. Rozrasta się często do miniaturowego drzewka, chociaż potrafi też osiągnąć wielkość nawet 1,5 m. Inną popularna u nas odmianą jest grubosz drzewiasty, posiadający specyficzne pierzaste liście, zakończone charakterystycznym czerwonym kółkiem. W czasie zimowym rośliny te nie przepadają za ciepłem, należy więc wówczas unikać sąsiedztwa kaloryferów. Mogą być rozmnażane przez sadzonki liściowe lub wierzchołkowe.

Do często spotykanych pokojowych roślin światłolubnych należą też palmy (większość gatunków) oraz sagowce. Generalnie dochodzą one do dużych rozmiarów, to typowe rośliny podłogowe. Wymagają podlewania około raz w tygodniu (zimą nawet rzadziej), chociaż są dość odporne na susze. Liście dobrze jest zraszać niewielką ilością wody, szczególnie podczas upałów.

Reklama

Najpopularniejsze rośliny cieniolubne

Jeśli chcemy hodować nasze rośliny w miejscach bardziej zacienionych, najlepiej sprawdzą się do tego paprocie, bluszcze, skrzydłokwiaty, storczyki czy kalatee.

Paprocie są chyba najpopularniejszymi wiszącymi roślinami pokojowymi. Cenione za właściwości oczyszczające i jonizujące powietrze, dobrze sprawdzą się umieszczone w sąsiedztwie telewizora czy komputera. Warto też pomyśleć o paprociach, jeśli palimy w domu. Należy pamiętać, że to rośliny lubiące wilgoć, dlatego ważne jest ich regularne, codzienne podlewanie.

Często spotykany w naszych domach jest też cieniolubny bluszcz. W przeciwieństwie do paproci bluszcze nie wymagają zbyt częstego podlewania – nadmiar wody może doprowadzić do ich obumierania. Rośliny te świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mogą znacznie się rozrosnąć, np. na balkonach.

Ostatnio coraz większą popularność zyskuje skrzydłokwiat. Rośliny te charakteryzują się podłużnymi, finezyjnymi biały kwiatami. Skrzydłokwiaty preferują środowisko półcienia. Nie należy ich zbyt często podlewać, wystarczy raz na dwa-trzy dni. Należą do roślin bardzo wytrzymałych i odpornych. Dobrze „czują się” w łazienkach oraz na klatkach schodowych.

Do znacznie bardziej wymagających roślin należy z kolei kalatea. Chociaż preferują raczej cień, do właściwego funkcjonowania potrzebują dużej ilości ciepła oraz częstego podlewania. Kalatee mają duże, efektowne liście, w odcieniach zieleni i czerwieni. Okres zimowy najlepiej przetrwają w nasłonecznionej łazience.

Ciekawymi przypadkami, jeśli chodzi o nasłonecznienie są storczyki, zwane inaczej orchideami. Te popularne rośliny o pięknych kwiatach najlepiej „czują się”, gdy mają dostęp do łagodnego, rozproszonego światła, dobrze też sprawdzi się umieszczenie ich w półcieniu.

Na przykładzie podanych gatunków widać, jak duża jest różnorodność roślin pokojowych. Są takie, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują dużych ilości promieni słonecznych, inne preferują środowisko półcienia lub światła rozproszonego. Rośliny doniczkowe różnią się także co do potrzeb dotyczących ilości wody i sposobu jej podawania. Warto więc dobrze zastanowić się, które rośliny wybrać, biorąc pod uwagę nasze warunki lokalowe, a także poczucie obowiązku przy ich utrzymaniu i pielęgnacji.

Czytaj również

Bezprzewodowa ładowarka dla twojego domu

Wyposażenie

Era urządzeń mobilnych ładowanych za pomocą kabla odchodzi powolnymi krokami w niebyt.

Schładzacz powietrza dobry na każdą porę roku

Wyposażenie

Pogoda podobnie jak kobieta bywa zmienną i kilka razy w ciągu roku potrafi nasz zaskoczyć. Powinniśmy być zawsze przygotowani na każdą ewentualność.

Krajalnica do chleba - jaką wybrać?

Wyposażenie

Krajalnice coraz częściej możemy spotkać w naszych domach, gdyż po prostu ułatwiają nam codzienne życie i pozwalają podczas gotowania skupić się na nieco ważniejszych sprawach.

 Baterie wielootworowe do nowoczesnych łazienek

Wyposażenie

Gdy urządzamy salon kąpielowy, długo zastanawiamy się nad wyborem wanny i glazury. Armaturę czasem traktujemy tylko jako uzupełnienie aranżacji.

Reklama