Dzisiaj jest: 28.04.2024Imieniny obchodzą: Maria, Paweł, Waleria

Strona główna
/
Porady i inspiracje
Reklama

Jaki rodzaj drewnianej podłogi wybrać?

|20.01.2020

fot. Pixabay

Wybór odpowiedniej drewnianej podłogi na pierwszy rzut oka może wydawać się banalny i nierzadko jest postrzegany jako formalność. Warto jednak pomyśleć nad tą kwestią kilka chwil dłużej, gdyż wiele zależy od przyszłego przeznaczenia pomieszczenia.

Drewniane podłogi, które słyną z długowieczności, są idealnym połączeniem wyszukanego stylu i funkcjonalności . Na wstępie powinniśmy określić przeznaczenie pokoju, gdzie znajdzie się nowa podłoga, gdyż od intensywności korzystania z poszczególnego wnętrza zależy najwięcej.

Drewniane podłogi, przez wzgląd na stopień twardości, dzielimy na cztery klasy, w związku z czym w sypialni powinniśmy wybrać średni stopień twardości, reprezentowany przez takie gatunki drzew jak brzoza, klon europejski oraz olcha. Tego rodzaju wykończenie świetnie nadaje się zarówno do pokoju gościnnego jak i mało uczęszczanych pomieszczeń.

Tam gdzie serce naszego domu bije najmocniej, czyli w hallu, salonie, jadalni oraz w pokojach dziecięcych nasz wybór kategorii powinien wzbić się oczko wyżej . W pomieszczeniach, gdzie spędzają czas goście, a także dzieci, podłoga narażona jest na liczne wgniecenia i zarysowania, w związku z czym najbardziej powinna nas interesować podłoga wykonana m.in. z jesionu, dębu, orzecha, czereśni, wiśni, iroko oraz mahoniu.

Reklama

Poza wyżej wymienionymi gatunkami z klasy II i III, istnieją jeszcze dwa rodzaje, które rzadko możemy znaleźć w domach lub mieszkaniach. I kategoria o miękkiej twardości nie jest stosowana do tworzenia podłóg. Do tej kategorii zaliczamy m.in. sosnę oraz jodłę. Najtwardsze typy drzewa, jak m.in. palisander, jatoba, klon kanadyjski oraz badi, są najczęściej wykorzystywane w urzędach oraz biurach.

Pamiętajmy, że długowieczność drewnianych podłóg wymaga od użytkowników pewnych działań pielęgnacyjnych. Pomimo dużej wytrzymałości drewniane podłogi są narażone w największym stopniu na działanie czynników atmosferycznych oraz naturalny  w ich przypadku proces starzenia. Dodajmy, że raz na jakiś czas (zależnie od rodzaju drewna) powinniśmy zdecydować się na cyklinowanie.

 

Czytaj również

Maskujemy starą tapetę. Jak to zrobić najlepiej?

Porady i inspiracje

W artykule podpowiadamy jak zabrać się za wymianę tapety.

Styl art deco powraca do łask?

Porady i inspiracje

Co łączy elegancje, prostotę, blichtr? Odpowiedź jest prosta, to styl z lat 30. zwany art deco, z którego korzystamy coraz częściej w trakcie tworzenia wnętrz, kończąc erę chłodnego minimalizmu w naszych domach.

Wiosenna pielęgnacja okien - to jest łatwiejsze niż myślisz!

Porady i inspiracje

To czy tego roku była zima, czy jednak jej nie było i przedłużająca się jesień gładko przechodzi w wiosnę jest tematem do wielu dyskusji. Fakt jest taki, że przed nami długo wyczekiwana wiosna.

Świąteczne trendy na 2019 rok

Porady i inspiracje

Sprawmy, by atmosfera niezapomnianych świąt towarzyszyła nam w każdym kącie naszych domów i mieszkań.

Dom w stylu prowansalskim. Co warto wiedzieć?

Porady i inspiracje

Grunt to nie dopuścić do sytuacji przerostu formy nad treścią.

Czujniki dymu - rodzaje i zasady działania

Porady i inspiracje

Jak działają czujni dymu, gdzie je montować i jakie są ich rodzaje - tego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Doradzamy jak ukryć stary kaloryfer, który szpeci Twoje mieszkanie

Porady i inspiracje

Stary kaloryfer przysparza u ciebie ból głowy? Śpieszymy z pomocą i radzimy jak go ukryć bez przeprowadzania generalnego remontu mieszkania lub domu.

Reklama