Dzisiaj jest: 27.04.2024Imieniny obchodzą: Andrzej, Piotr, Teofil, Zyta

Strona główna
/
Wnętrza
Reklama

Tynkujemy ściany wewnętrzne. Jak to zrobić?

06.05.2019

fot. Pixabay

Gipsowy czy cementowy, tynk maszynowy czy ręczny, jakie ogólnie są rodzaje tynków, oraz o czym powinniśmy pamiętać przy przygotowaniu ścian do tynkowania. O tym i o wielu innych ważnych kwestiach dowiesz się z niniejszego artykułu.

Zacznijmy od kwestii związanej z prawidłowym nałożeniem tynku, ponieważ ma to kluczowy wpływ na jakość wykończenie mieszkania lub domu. Niestaranna i pośpieszna praca prowadzi do pęknięć a nawet odpadania tynku, przez co w przyszłości będziemy mieć problemy z wytapetowaniem ścian oraz ułożeniem fliz. Przed rozpoczęciem pracy pamiętajmy o jednym: jedynie ci co nic nie robią nie popełniają błędów a wpadki zdarzają się nawet doświadczonym budowlańcom. My postaramy się doradzić jak owych niedociągnięć i zaniedbań uniknąć.

Jaki rodzaj tynku wybrać?

Tynki różnią się plastycznością, bardziej lub mniej gładką strukturą oraz chłonnością wilgoci. Podczas wyboru, w głównej mierze należy skupić się na przeznaczeniu pomieszczenia.

Najmniej elastycznym tynkiem, który stosujemy głównie do sufitów jest tynk cementowy. Jego zaletą jest duża chłonność wilgoci, przez co świetnie nadaje się na podłogi do łazienek, pralni lub kuchni. Dodatkowo jest tani, w związku z czym jest często stosowany jako podkład pod inne tynki.

W przypadku kiedy to ww. tynku dodamy wapna, sprawia to, że staje się on nieco bardziej plastyczny i tworzy w pomieszczeniach korzystny mikroklimat. Jego plastyczność zależy jednak od procentowego dodatku wapna. Tynk cementowo-wapienny jest paroprzepuszczalny oraz odporny na pleśń i grzyby. Stosujemy go do takich pomieszczeń jak łazienka i kuchnia.

Kolejny rodzaj to tynk gipsowy, który spośród trzech typów jest najbardziej plastycznym i najlepiej chłonie wilgoć. Stosujemy go głównie w pomieszczeniach suchych. Jeżeli zdecydujemy się na tynk gipsowy w łazience lub kuchni, nie możemy zapomnieć o montażu klimatyzacji. Ponadto jest to najszybciej schnący rodzaj.

Przygotowanie ścian

W teorii, tynkowanie wewnętrzne moglibyśmy wykonywać przez cały rok, jeżeli zależy nam na uzyskaniu najlepszych efektów, optymalną temperaturą jest od 5 do 25 stopniu Celsjusza.

Reklama

Należy zwrócić uwagę na to, aby przed tynkowania ściany były pozbawione nierówności i oczyszczone z pyłów. W przypadku starszych ścian powinniśmy usunąć zatłuszczenia, grzyb i pleśń. Pamiętajmy też że ściany zwilżone wodą lepiej wiążą. Zanim praca rozpocznie się na dobre, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu folią m.in. przewodów oraz elementów drewnianych ościeżnic.

Tynk maszynowy czy ręczny?

Metoda ręczna jest bardziej zaawansowana od maszynowej, ponieważ wiąże się z ręcznym przygotowaniem mieszkanki, a to wymaga przestrzegania odpowiednich proporcji składników. Warto zwrócić uwagę, że finalną mieszankę powinna cechować odpowiednia konsystencja.

Nieco łatwiejszym rozwiązaniem jest tynk maszynowy. Jeżeli mamy do dyspozycji agregat tynkarski, jedynym naszym zmartwieniem będzie napełnienie pojemnika gotową mieszanką i dodaniem do niej wody. Należy oczywiście w każdym przypadku postępować zgodnie z instrukcją. Jedną z zalet tynku maszynowego jest długi czas wiązania, dzięki czemu możemy jednorazowo pracować na większych powierzchniach.

Pielęgnacja ścian

Pielęgnacja ścian wiąże się przede wszystkim z oczekiwaniem, odpowiednie wyschnięcie zapewnia bardzo dobre wiązanie zaprawy. Średnio okres schnięcia powierzchni wynosi 2 tygodnie, wszystko to jednak zależy od panujących w pomieszczeniu warunków. Pamiętajmy, że pomieszczenia należy stale wietrzyć, aby woda z zaprawy mogła swobodnie odparować.

Istnieje kilka podpowiedzi, które przy tynkowaniu mogą okazać się pomocne. Pierwszy z nich dotyczy pomieszczeń ciemnych i chłodnych, gdzie warto zastosować nagrzewające dmuchawy. Natomiast w pomieszczeniach nasłonecznionych, ściany powinny być zraszane. Nie wolno doprowadzić do zbyt szybkiego wyschnięcia ściany.

 

Czytaj również

Kolory ziemi – naturalne odcienie w nowych kolekcjach od Opoczno

Wnętrza

Od kilku lat natura w mniejszym lub większym stopniu wpływa na trendy. Rok 2020 to kulminacja tendencji związana z trendem biofilnym, czyli łączeniem elementów architektonicznych z motywami roślinnymi, strukturami pochodzącymi wprost z przyrody i rozwiązaniami inspirowanymi fauną oraz florą.

Norweska magia wnętrz

Wnętrza

Kiedy za oknem przez znaczną część roku utrzymuje się mroźny klimat, zdołasz zrobić wszystko, aby szarzejące niebo nie wpuściło ponurej aury do twojego domu lub mieszkania.

Jakie kolory wnętrz wybrać, aby czuć się w nich dobrze?

Wnętrza

Postaramy się odpowiedzieć na arcytrudne pytanie: jakie barwy w największym stopniu nadają się do zmiany nastroju i nastawienia do życia.

Jaki dywan do Twojego wnętrza?

Wnętrza

Recepta na wybór dobrego dywanu jest znacznie łatwiejsza niż mogłoby się to pierwotnie wydawać.

Ile rodzajów gniazdek elektrycznych istnieje?

Wnętrza

Wychodzi na to, że świat nie różni się jedynie pod względem językowym i etnicznym. Jego różnorodność możemy dostrzec w świecie gniazdek i wtyczek elektrycznych. Aktualnie na świecie stosowanych jest 14 różnych typów od A do N. Trudno o jakąkolwiek formę globalizacji w tym temacie.

Reklama