Dzisiaj jest: 28.04.2024Imieniny obchodzą: Maria, Paweł, Waleria

Strona główna
/
Dom i ogród
Reklama

Rodzaje elewacji domów

07.05.2019

fot. Pixabay

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, więc zapraszając gości do swojego wyremontowanego lub wybudowanego domu swoje pierwsze wrażenie, w głównej mierze, będą opierać o wygląd twojej elewacji, a to przy odpowiednim wykończeniu może stać się wizytówką twojego domu.

W tym przypadku pewnych rzeczy nie damy rady przeskoczyć i przystępując do tematu elewacji, już na wstępie należy zaznaczyć, że estetyka w głównej mierze zależy od poniesionego wkładu. Rozpiętość cenowa jest duża, jednak jeżeli zależy nam na najwyższej jakości musimy przygotować się na cenę nawet do 2 tys. zł za 1 mkw.

Główną technologią stosowaną w budownictwie jest tynk na siatce, zwany inaczej technologią mokrą. Jej powszechne zastosowanie ściśle wiąże się z ceną, ponieważ każdy inny rodzaj jest po prostu droższy. Powszechnym rozwiązaniem są różnego rodzaju imitacje materiałów bardziej szlachetnych, np. piaskowca, granitu, betonu architektonicznego, klinkieru czy drewna. Sprawia to, że elewacja wygląda lepiej i nie ponosimy zawyżonych kosztów.

Stosowane są również elewacje z płyt warstwowych. Tego typu rodzaj stosuje się przeważnie na obiektach przemysłowych i służą jako zamiennik elewacji kasetonowych oraz aluminiowo-tworzywowych. Warto dodać, że zaletą elewacji z płyt warstwowych jest ich konstrukcja, która nie przechodzi przez izolacje, gdyż płyty same w sobie są izolacją. Zaletą  jest również stosunkowo niska cena, jak również łatwozmywalność oraz odporność.

Reklama

Kolejnym rodzajem jest elewacja ze spieków kwarcowych, tworzona z kamienia zgniatanego do formy płyty w wysokiej temperaturze. Jest to elastyczna i cienka forma (ok. 1 cm grubości), którą można przykleić na elewację, czyli dostosować do niej technologię lekką i mokrą. Podczas pracy z tego typu elewacją należy użyć odpowiednich materiał. Najlepiej omijać rozwiązania energooszczędne i dwuszybowe.

Kolejną technologią jest szkło, które jednocześnie chroni przed upływem ciepła oraz przenikaniem promieniowania słonecznego. Ze względy na ogólny design, nie każdy z nas zdecyduje się na tego typu rozwiązanie.

Długowieczność elewacji w głównej mierze zależy od fachowego wykonania przez wykonawcę, Ci najczęściej dają nam 5-letnią gwarancję. Ważne jest, żeby później odpowiednio o nią zadbać. Jej czyszczenie nie należy do trudnych procesów, jedyne co musimy robić to raz w roku przeczyścić ją wodą pod ciśnieniem, jeżeli oczywiście elewacja jest odporna na wodę. Dodatkowe elementy takie jak kamienie czy piaskowce wymagają stosowania impregnatów, które chronią przez wchłanianiem wilgoci.

 

Czytaj również

Rodzaje altan ogrodowych. Sprawdź jak najlepiej upiększyć swój ogród

Dom i ogród

Kiedy już zdecydujemy się na taki zakup, należałoby się przed podjęciem decyzji zastanowić nad rodzajem altany.

Jak zachować "świeżość" kostki brukowej na dłużej?

Dom i ogród

Każdy z nas chciałby, aby raz ułożona kostka brukowa swój efektowny wygląd zachowała jak najdłużej. Sprawdź co zrobić, aby tak było.

Przybliżamy zagadnienie inteligentnego domu

Dom i ogród

Coraz większą sławą cieszy się tzw. inteligentny dom, czyli budynek z systemem zintegrowanego zarządzania instalacjami w każdym miejscu i czasie.

Czy warto kupić wideodomofon?

Dom i ogród

Wydawać by się mogło, że ceny takiego sprzętu są wysokie, mimo wszystko jego cena nie musi się okazać przerażająca.

5 psów do mieszkania i dla rodziny

Dom i ogród

Nic nie łączy lepiej więzów rodzinnych, niż wesoły czworonóg wałęsający się po domu, raz po raz oczekujący choćby odrobiny atencji z naszej strony.

Twój dom Twoim źródłem szczęścia

Dom i ogród

Domy są jednym z kluczowych czynników decydujących o naszym szczęściu i dobrym samopoczuciu.

Włókno-cement - co to jest i gdzie się go wykorzystuje?

Dom i ogród

Włókno-cement to materiał wykorzystywany głównie w pokryciach dachowych oraz elewacjach budynków.

Reklama