Dzisiaj jest: 28.04.2024Imieniny obchodzą: Maria, Paweł, Waleria

Strona główna
/
Dom i ogród
Reklama

Włókno-cement - co to jest i gdzie się go wykorzystuje?

|30.04.2020

Włókno-cement

Włókno-cement to materiał wykorzystywany głównie w pokryciach dachowych oraz elewacjach budynków. Jeszcze do niedawana uznawany był za materiał szkodliwy dla zdrowia i środowiska przez dodawany do niego azbest, dlatego też jego popularność na jakiś czas nieco zmalała. Sposób produkcji na przestrzeni lat uległ jednak zmianie - dziś włókno-cement to materiał ekologiczny, w pełni biodegradowalny oraz często wykorzystywany przy budowie domu przez architektów, specjalistów i klientów.

W latach 60-tych i 70-tych produkowano głównie pokryciowe płyty eternitowe, czyli azbestowo-cementowe. Co ciekawe, nazwa eternit (z łacińskiego aeternum – wieczność) miała charakter wyłącznie handlowy, z czasem jednak stała się nazwą potoczną, jak dziś np. adidasy. Została opatentowana w 1901 roku przez Austriaka Ludwiga Hatscheka, który był właścicielem fabryki azbestu. Był to co prawda materiał wytrzymały oraz odporny na warunki atmosferyczne, ale z uwagi na włókna azbestu, które mogą odkładać się w płucach – szkodliwy dla człowieka.

Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Gospodarki, wszelkie pokrycia dachowe zawierające azbest muszą zostać wymienione do końca 2032 roku. Unia Europejska już w 2005 roku wprowadziła całkowity zakaz obrotu tego typu wyrobami. Dziś włókno-cement jest bezpiecznym i naturalnym produktem wykonanym z cementu, oraz rozproszonych włókien PVA mających wpływ na zbrojenie.

Dzięki zastosowaniu specjalnych włókien, produkty wykorzystujące ten materiał są wyjątkowo lekkie, a przy tym wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Dzięki temu połączeniu inżynierowie, architekci i projektanci mogą na nowo zdefiniować podstawowe wymagania określające co można, a czego nie można zrobić w zakresie konstrukcji zewnętrznej – czy to pionowej, poziomej czy dachowej – mówi Marcin Pakuła, Technical Project Manager firmy Cembrit.

Reklama

Główne właściwości włókno-cementu:

 

Włókno-cement stał się atrakcyjnym materiałem do wykorzystania nie tylko przy budowie domów (dachy lub elewacje), ale także w formie pokryć dachowych w rolnictwie, na fermach, czy w stadninach koni oraz – co ciekawe – również przy modernizacji zabytkowych budynków.

Płyty faliste i płytki dachowe produkowane są dziś w wielu kształtach, profilach oraz formatach, a także w szerokiej gamie kolorystycznej. Dają wiele różnych opcji montażu i dopasowania ich do specyfiki danego obiektu, co oznacza brak ograniczeń podczas projektowania. Tym samym, doskonale sprawdzą się przy realizacji niebanalnych koncepcji, w skomplikowanych konstrukcjach dachowych i jako elementy wykończenia wnętrz.

Czytaj również

Przybliżamy zagadnienie inteligentnego domu

Dom i ogród

Coraz większą sławą cieszy się tzw. inteligentny dom, czyli budynek z systemem zintegrowanego zarządzania instalacjami w każdym miejscu i czasie.

Rodzaje altan ogrodowych. Sprawdź jak najlepiej upiększyć swój ogród

Dom i ogród

Kiedy już zdecydujemy się na taki zakup, należałoby się przed podjęciem decyzji zastanowić nad rodzajem altany.

5 psów do mieszkania i dla rodziny

Dom i ogród

Nic nie łączy lepiej więzów rodzinnych, niż wesoły czworonóg wałęsający się po domu, raz po raz oczekujący choćby odrobiny atencji z naszej strony.

Czy warto kupić wideodomofon?

Dom i ogród

Wydawać by się mogło, że ceny takiego sprzętu są wysokie, mimo wszystko jego cena nie musi się okazać przerażająca.

Rodzaje elewacji domów

Dom i ogród

Elewacja to wizytówka naszego domu, ale również bardzo ważny element ochronny. Jej estetyka w głównej mierze zależy od poniesionego wkładu finansowego.

Jak zachować "świeżość" kostki brukowej na dłużej?

Dom i ogród

Każdy z nas chciałby, aby raz ułożona kostka brukowa swój efektowny wygląd zachowała jak najdłużej. Sprawdź co zrobić, aby tak było.

Twój dom Twoim źródłem szczęścia

Dom i ogród

Domy są jednym z kluczowych czynników decydujących o naszym szczęściu i dobrym samopoczuciu.

Reklama