Dzisiaj jest: 27.04.2024Imieniny obchodzą: Andrzej, Piotr, Teofil, Zyta

Strona główna
/
Porady i inspiracje
Reklama

Czujniki dymu - rodzaje i zasady działania

07.05.2019

fot. Pixabay

Zagrożenia pożarowe to nie przelewki i na wszelki wypadek, choćby i nawet nigdy w całej historii naszego domu nie mielibyśmy okazji sprawdzić czujnika dymu w praktyce, to warto je zamontować i przy okazji przynajmniej w teorii wiedzieć jak on właściwie działa.

Czujniki monitorujące pomieszczenia pod względem obecności dymu dzielimy na trzy kategorie. Chodzi o technologie w jakiej powstają. Pierwszym z nich będą sygnalizatory elektrooptyczne, emitujące najczęściej światło podczerwone lub ultrafioletowe. Takie czujniki zbudowane są z fotokomórki, która sprawdza czy aby przypadkiem dym nie rozprasza światła. Moment kiedy dym zablokuje światło powoduje wszczęcie alarmu.

Drugim rodzajem czujników są sygnalizatory izotopowe, w których wykorzystywane są radioaktywne izotopy, takie jak pluton lub rad. Wysyłają one promienie alfa jednocześnie jonizując powietrze. Jony służą jako przewodnik prądu elektrycznego pomiędzy czujnikiem i elektrodami. Jeżeli w pomieszczeniach spada natężenie prądu, wiąże się to z połączeniem jonów z cząsteczkami dymu, a nadmierne obniżenie natężenia skutkuje aktywacją alarmu.

Trzecia kategoria czujników dymu zawiera czujniki multisensoryczne. Zastosowano w nich technologie z pogranicza izotopów i optyki, i należą do jednych z najbezpieczniejszych, a co za tym idzie najpewniejszych „ochroniarzy” naszego domu. Głównie przez to, że są jednocześnie i skuteczne, i czułe.

Jeżeli już mówimy o skuteczności działania, to należy nadmienić, że czujniki elektrooptyczne bardzo szybko reagują, jeżeli wykryją zagrożenie. Jednak przez wzgląd na funkcjonowanie na bazie światła, często też zdarzają się fałszywe alarmy. W tym przypadku precyzyjniejszymi czujnikami są sygnalizatory izotopowe, jednak przez wzgląd na ich skład nie cieszą się dużą popularnością.

Reklama

Warto pamiętać o tym, aby czujniki dymu umieszczać w jak największej ilości pomieszczeń. Oczywiście nie każdy decyduje się na tak radykalne działania, toteż polecamy instalacje tych urządzeń w miejscach gdzie mamy ogrzewacz wody lub kuchenkę gazową. Obowiązkowym miejscem będzie również salon z kominkiem oraz kotłownia. Jeżeli chcemy zamontować urządzenie w domu jednorodzinnym, to przynajmniej jeden czujnik powinien znaleźć się na każdej kondygnacji oraz w pobliżu holu lub schodów.

Czujniki powinny być montowane na samym środku sufitu, jeżeli nie mamy takiej możliwości, to powinien on znaleźć się najwyżej na ścianie lub na również na suficie z uwzględnieniem 20 cm wolnej przestrzeni, aby nie zakłócić pracy urządzenia.

Przed zakupem czujników dymu powinniśmy również uwzględnić w jakim pomieszczeniu zostanie zamontowano, gdyż ważny jest w tym przypadku zakres temperaturowy oraz wilgotność, w jakiej najlepiej pracuje urządzenie. Ważnym elementem jest też zasięg. Jeżeli czujnik ma się znaleźć w sypialni, wystarczy nam zasięg od 20 do 30 m2. Dla całej kondygnacji preferujemy zasięg na ok. 60 m2.

Warto również wiedzieć, że istnieje 8 poziomów mówiących o czułości urządzenia: A1, A2, B, C, D, E, F, G. A1 jest najbardziej czułe.

 

Czytaj również

Dom w stylu prowansalskim. Co warto wiedzieć?

Porady i inspiracje

Grunt to nie dopuścić do sytuacji przerostu formy nad treścią.

Jaki rodzaj drewnianej podłogi wybrać?

Porady i inspiracje

Wybór odpowiedniej drewnianej podłogi na pierwszy rzut oka może wydawać się banalny i nierzadko jest postrzegany jako formalność. Warto jednak pomyśleć nad tą kwestią kilka chwil dłużej, gdyż wiele zależy od przyszłego przeznaczenia pomieszczenia.

Styl art deco powraca do łask?

Porady i inspiracje

Co łączy elegancje, prostotę, blichtr? Odpowiedź jest prosta, to styl z lat 30. zwany art deco, z którego korzystamy coraz częściej w trakcie tworzenia wnętrz, kończąc erę chłodnego minimalizmu w naszych domach.

Wiosenna pielęgnacja okien - to jest łatwiejsze niż myślisz!

Porady i inspiracje

To czy tego roku była zima, czy jednak jej nie było i przedłużająca się jesień gładko przechodzi w wiosnę jest tematem do wielu dyskusji. Fakt jest taki, że przed nami długo wyczekiwana wiosna.

Doradzamy jak ukryć stary kaloryfer, który szpeci Twoje mieszkanie

Porady i inspiracje

Stary kaloryfer przysparza u ciebie ból głowy? Śpieszymy z pomocą i radzimy jak go ukryć bez przeprowadzania generalnego remontu mieszkania lub domu.

Świąteczne trendy na 2019 rok

Porady i inspiracje

Sprawmy, by atmosfera niezapomnianych świąt towarzyszyła nam w każdym kącie naszych domów i mieszkań.

Maskujemy starą tapetę. Jak to zrobić najlepiej?

Porady i inspiracje

W artykule podpowiadamy jak zabrać się za wymianę tapety.

Reklama