Dzisiaj jest: 20.04.2025Imieniny obchodzą: Agnieszka, Szymon, Teodor

Strona główna
/
Dom i ogród
Reklama

Jak zachować "świeżość" kostki brukowej na dłużej?

06.05.2024

fot. Pixabay
Reklama

Każdy z nas chciałby, aby raz ułożona kostka brukowa swój efektowny wygląd zachowała jak najdłużej. Mowa przede wszystkim o barwie oraz łatwości w utrzymywaniu czystości, toteż niezmiernie ważną kwestią jest ułatwienie sposobu usuwania z kostki lodu i śniegu podczas zimy.

Jak pokazuje życie, samo oczyszczanie może okazać się niewystarczające i kostka z biegiem lat ulega zniszczeniu, tracąc przy tym oryginalny kolor. Co zatem należy zrobić, aby jak najdłużej zachować „świeżość” naszej kostki brukowej? Skorzystać z impregnatów!

Na wstępie zwrócimy uwagę na to, w jakim czasie najlepiej używać impregnatu. Warto zwrócić uwagę na dwa aspekty: po pierwsze, aby poddać ułożoną kostkę brukową impregnacji musi minąć miesiąc od jej wyprodukowania, gdyż po takim czasie zyskuje ona maksymalną wytrzymałość; po drugie: nie wolno nakładać impregnatu przy ujemnych temperaturach. Idealna temperatura to 20 stopni C, natomiast najlepszą porą jest poranek lub wieczór.

Kolejną ważną kwestią jest wybór impregnatu i w tym przypadku tanie nie znaczy dobre. Należy omijać impregnaty na bazie wody, ponieważ mają bardzo krótki okres ochrony nawierzchni. Impregnaty na bazie silikonów i butanolu powodują, że kostka wygląda jakby była mokra, kiedy jednak ten efekt mija, jego właściwości ochronne nie tracą siły. Najdroższym rodzajem są impregnaty polimerowe, które nie nadają efektów estetycznych, jednak najdłużej „chronią” naszą kostkę.

Na sam koniec przyjrzyjmy się jakie efekty możemy uzyskać dzięki zabiegowi impregnacji. Przede wszystkim impregnat zabezpiecza kostkę przez wnikaniem wody w górną powierzchnie oraz w fugi, przez co jej sprzątanie staje się  dużo łatwiejsze i mniej czasochłonne. Wystarczy jedynie użyć zwykłego węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej i nasza kostka nie traci pierwotnych walorów. Należy pamiętać, że impregnacja nie zapewnia jedynie łatwego czyszczenia, pomaga również w utrzymaniu pierwotnej barwy kostki.

Warto również wspomnieć, że impregnacji nie stosujemy jednorazowo. Należy go powielać co jakiś czas. Harmonogram takiego zabiegu określony jest najczęściej na etykiecie produktu.

 

Czytaj również

Przygotowanie ogrodu na wiosnę - od czego zacząć?

Dom i ogród

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a ogrody zaczynają tętnić kolorami i zapachami. To również okres intensywnych prac dla ogrodników, którzy chcą, aby ich posesje wyglądały pięknie i zdrowo. W lutym, gdy zima powoli ustępuje, warto zacząć planować wiosenne działania, aby w pełni wyko

Wiosenne przebudzenie ogrodu: praktyczny przewodnik

Dom i ogród

Marzec to idealny czas na wiosenne porządki w ogrodzie. Po zimie nasz zielony azyl potrzebuje odświeżenia i przygotowania do nowego sezonu. Zadbany ogród odwdzięczy się pięknym wyglądem i obfitymi plonami.

Rodzaje elewacji domów

Dom i ogród

Elewacja to wizytówka naszego domu, ale również bardzo ważny element ochronny. Jej estetyka w głównej mierze zależy od poniesionego wkładu finansowego.

Wiosenne porządki w ogrodzie po zimie: co zrobić w kwietniu?

Dom i ogród

Kwiecień w ogrodzie to nie tylko kontynuacja wiosennego przebudzenia, to prawdziwa eksplozja życia! Po delikatnych pączkach marca, teraz ogród budzi się pełną mocą, a my wraz z nim. Ziemia nagrzewa się, słońce świeci coraz dłużej i każdy dzień przynosi nowe pędy, liście i kwiaty.

Rodzaje altan ogrodowych. Sprawdź jak najlepiej upiększyć swój ogród

Dom i ogród

Kiedy już zdecydujemy się na taki zakup, należałoby się przed podjęciem decyzji zastanowić nad rodzajem altany.

5 psów do mieszkania i dla rodziny

Dom i ogród

Nic nie łączy lepiej więzów rodzinnych, niż wesoły czworonóg wałęsający się po domu, raz po raz oczekujący choćby odrobiny atencji z naszej strony.

Włókno-cement - co to jest i gdzie się go wykorzystuje?

Dom i ogród

Włókno-cement to materiał wykorzystywany głównie w pokryciach dachowych oraz elewacjach budynków.

Reklama